сабота, 26 мај 2018 | Вести денес: 16 ново

Босанка откри како е да се биде втора жена на сопруг Арап: Еве како изгледа нашиот брак

Се почесто се склучуваат бракови меѓу Босанки и бизнисмени од арапските земји, кои се веќе оженети. Поради притисокот од нивниот татко или брат, Боснките стануваат втори жени, па дури и трети на странски државјани, но остануват да живеат во Босна и Херцеговина.

36-годишната жена од Сараево, која од првиот брак има две деца, станала втора жена на еден Арап. Таа објаснува дека за околку два месеца, по телефонски пат и видео порака се запознала со неговиот начин на живот и со обичаите. Нјеизниот татко и дал согасување за склучување на брак и се венчале во Сараево.

– Се согласив свесно на таков брак, се венчавме пред Алах…, вели жената од Сараево.

Таа тврди дека познава уште 20 жени кои стануваат втори, а една познава која е и трета жена на еден Арап.

Исламската заедница во Босна  наведува дека немаат податоци за ваквата појава. Доколку некој има направено вакво венчавање тоа би било казливо, бидејќи тоа би значело кршење на процедурите кои постојат во Исламската заедница.

Имено, пред склучување на шеријатското во Босна е потребно да се направи општинско венчавање која се склучува во склоп со Семејниот закон. Според тој закон, не е можна полигамија – да еден сопружник има повеќе жени.

Се согласуваат на брак со Арап, како што вели оваа жена, била свесна дека нејзиниот маж нема да биде со неа секој ден. Објаснува дека тој доаѓа во Босна речиси секој месец, поради работните обврски кои ги има во Босна.

– Што се донесува до мојот маж, тој е душа од човек. Секој ден се слушаме и се гледаме преку видео порака. Мене не ми недостасуваат тие убави зборови и бакнежи, раскажува жената и таа додала дека во целост го почуствувала неговото почитување и неговата љубов.

Според нејзините зборови, времето додека нејзиниот маж не е во Босна го користи да биде со децата, да одмори психички , едноставно има време само за себе.

– Кога е тој тука, јас уживам..

Жените кои се мажат за Арапи мораат да го прифатат фактот дека нивните мажи нема постојано да бидат со нив, бидејќи тие веќе се оженети, имаат деца, работа во другите држави.

– Ако жената се согласила да го дели својот маж со друга жена, мора да ги прифати условите кои ги носат таквиот брак, предупредува оваа Босанка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top