недела, 24 јуни 2018 | Вести денес: 2 ново

Карим Шуфри е терористот од Шанзелизе (ФОТО)

1492799730-1

Сторителот на терористичкиот напад во Франција е Карим Шуфри е роден во 1977 година, недалеку од Париз. Медиумите ја објавија неговата фотографија со информации од неговото минато. Терористот имал во себе рачно напишано порака – да ја заштитиме Исламска држава.

1492799740-1

Полицијата во Франција проверува дали тој имал соучесници. Засега се приведени три лица од опкружувањето на Карим. Во автомобилот со кој Карим се доближил до местото на нападот, полицајците пронашле листови со хартија на кои ги имало адресие на полициски станици. Во багажниот простор на автомобилот било пронајдено уште оружје, како и голем кујнски нож. Меѓу предметите бил откриен и Куран.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top