понеделник, 18 јуни 2018 | Вести денес: 1 ново

ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во Париз

ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во кој загина еден полицаец, додека двајца се ранети. терористичката организација објави дека ја презема одговорноста за нападот преку својата новинска агенција Амак.

Францускиот Претседател Франсоа Оланд на француските медиуми им изјави дела е уверен оти се работи за терористички напад.

Ројтерс пишува дека полицијата издала налог за фаќање на другиот осомничен кој учествувал во престрелката. Се смета дека тој наводно со воз допатувал во Париз од Белгија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top