петок, 20 октомври 2017 | Вести денес: 0 ново

Мирчевски: Заев да не излегува од рамките на Уставот

Се надевам дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, нема да подлегне на повиците кои деновиве ги слушаме од проопозициски интелектуалци и аналитичари кои го повикуваат надвор од оние уставни процедури да оформи влада, со што државата би била вовлечена во сериозен конфликт, порача Ненад Мирчевски, главен и одговорен уредник на „Република“.

Во анализа на ТВ „Нова“ тој го образложи својот став дека по 53 дена протести на улиците, Заев требаше да се премисли и да ја отфрли тиранската платформа.

– Единствен излез од политичката криза, според мене, е Заев да одлучи дали ќе се соочи со народот на избори или на улица – рече Мирчевски.

Top