сабота, 23 јуни 2018 | Вести денес: 52 ново

Мирчевски: Заев да не излегува од рамките на Уставот

Се надевам дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, нема да подлегне на повиците кои деновиве ги слушаме од проопозициски интелектуалци и аналитичари кои го повикуваат надвор од оние уставни процедури да оформи влада, со што државата би била вовлечена во сериозен конфликт, порача Ненад Мирчевски, главен и одговорен уредник на „Република“.

Во анализа на ТВ „Нова“ тој го образложи својот став дека по 53 дена протести на улиците, Заев требаше да се премисли и да ја отфрли тиранската платформа.

– Единствен излез од политичката криза, според мене, е Заев да одлучи дали ќе се соочи со народот на избори или на улица – рече Мирчевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top