петок, 24 ноември 2017 | Вести денес: 1 ново

Овој витамин го намалува штетното дејство од загадениот воздух

Се проценува дека на годишно ниво загаденоста на воздухот е одговорна за 3,7 милиони случаи на предвремена смрт во светот.

Меѓутоа, неодамнешната студија на американските истражувачи покажа дека со консумирање на витаминот Б-комплекс се намалуваат здравствените тегоби што ги предизвикува загадувањето на воздухот.

Резултатите покажале дека овие витамини ги намалуваат негативните ефекти од загадувањето врз срцевиот ритам, како и уништувањето на белите крвни зрнца.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текст е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторска содржина (текстови и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top