сабота, 21 април 2018 | Вести денес: 0 ново

Истражувал што сè има во донерот, резултатот ќе ве изненади

Донер кебапот спаѓа во најпопуларната „брза храна“ во Европа. Според прописите, одредено е донерот да содржи парчиња телешко, до 60 проценти мелено говедско месо, зеленило, кромид, млеко и јогурт.

Но, дали е така и во практика.

Според истражувањата, четири од пет испитувани донери содржат мисиркино месо, потоа висок состав мелено месо од најнизок квалитет, речиси отпад од месо, но и штетниот глутамат, кој служи за подобрување на вкусот и е замена за сол. Токму поради тоа потрошувачите побараа јасно да се означи вистинскиот состав на адетивите и неквалитетното месо. Бидејќи, истражувањата во Хамбург кажуваат дека тоа што се нарекува донер, всушност не е.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top