петок, 20 април 2018 | Вести денес: 0 ново

Мрачните тајни на Дубаи: 10 кошмарни факти за градот од соништата

dubai

Многу луѓе го сметаат Дубаи за еден од најлуксузните градови на светот, но има и факти кои не се толку познати за пошироката јавност.

Дубаи има и своја мрачна страна.

1. Работниците работат по 14 часа дневно на 40 степени

Дубаи забрзано се развива, а богатите газди работниците не ги третираат соодветно.

2. Затвор за бакнување во јавност

Мнозинството во Дубаи се муслимани, а правилата посебно за интимност строго се почитуваат.

3. Имаат строги закони за алкохол и дрога 

Во државата има трговија со бело робје.

4. Се фрлаат огромни колични на вода за пиење

5. Кога ќе снемаат нафта ќе пропаднат 

6. Расизмот е присутен во земјата 

7. На работниците им ги земаат пасошите и ги претвораат во робови 

8. Ја уништуваат природата 

9. Дивите животни не се диви затоа што ги чуваат како миленици

10. Слободата на говор е мит, а тие се во диктатура

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top