недела, 19 август 2018 | Вести денес: 52 ново

Каде во Македонија има плата од 60.000 денари: Ова се професиите со највисоки нето плати…

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2017 година изнесува 22.750  денари, а индексот изнесува 102.2.

Ваквото зголемување се должи на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Информации и комуникации (9.4%), Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (4.6%) и Рударство и вадење на камен (4.2%).

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Уметност, забава и рекреација (32.2%), Информации и комуникации (13.0%) и Градежништво (11.7%).

Ова се професиите со највисоки нето плати:

  • Воздухопловен транспорт – 60.476 денари
  • Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности – 49.530 денари
  • Производство на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати – 45.991 денар
  • Телекомуникации – 43.981 денар
  • Производство на хемикалии и хемиски производи – 42.028 денари

 

извор:Скопјеинфо

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top