недела, 24 јуни 2018 | Вести денес: 84 ново

Монако ја одреди цената за Мбапе: Искеширајте 130 милиони евра и тој е ваш!

mbape

Францускиот клуб Монако ја одреди цената за новата сензација на европскиот фудбал, нивниот член Килијан Мбапе. Младиот 18-годишен напаѓач блесна во полн сјај оваа сезона, сериозно се заинтересираа за него неколку европски гиганти меѓу кои и Реал Мадрид, ПСЖ, Арсенал и Манчестер сити, но ќе мора да платат огромни 130 милиони евра доколку сакаат да го имаат во своите редови.

Раководството на Монако одлучи дека Мбапе не е за продажба, но со оглед на европскиот пазар, секој заинтересиран клуб ќе треба да плати 130 милиони евра, што би бил и нов рекорд за најголем трансфер, доколку го сака Мбапе. Оваа сезона Килијан Мбапе одигра 32 натпревари во дресот на Монако и постигна девет гола, а доби повик во А-репрезентацијата на Франција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top