петок, 20 октомври 2017 | Вести денес: 76 ново

Охрид на нозе „За заедничка Македонија“ (видео)

Охрид и денеска изрази масовна поддршка на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија, посочувајќи дека е за зачувување на унитарноста на Република Македонија. Охриѓани порачаа дека се против тиранската платформа како услов од странска соседна држава за формирање на нова влада, против двојазичноста, како и против елементите содржани во таа платформа кои што водат кон бинационална федерализирана држава, која меѓу другото се бара промена на државните симболи, а македонската нација да биде прогласена за геноцидна.

Top