среда, 23 мај 2018 | Вести денес: 83 ново

Ретка видео-снимка од Скопје во 1950 година

Повозрасните скопјани сигурно се сеќаваат како некогаш изгледаше центарот на главниот град на Македонија.

На ретката видео-снимка од британската филмска архива Хантли може да се види како изгледаа Офицерскиот дом, Камениот мост и секојдневието во Македонија во далечната 1950 година.

skopje1950-

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top