среда, 22 ноември 2017 | Вести денес: 69 ново

Германскиот амбасадор повикан во турското МНР поради митинг на Курдите

Германскиот амбасадор во Турција бил повикан во турското МНР во врска со митинг на поддржувачи на Курдската работничка партија во Германија, изјави денеска Ибрахим Калан, портпарол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Калан прецизира дека претставници на турското МНР му укажале на германскиот амбсадор дека силно ги осудуваат германските власти поради одлуката да им дозволат митинг во Франкфурт на поддржувачи на ПКК. Околу девет илјади Курди протестираа вчера во Франкфурт против Ердоган и против референдумот во Турција за зголемување на овластувањата на претседателот.

Top