понеделник, 23 април 2018 | Вести денес: 101 ново

Германскиот амбасадор повикан во турското МНР поради митинг на Курдите

Германскиот амбасадор во Турција бил повикан во турското МНР во врска со митинг на поддржувачи на Курдската работничка партија во Германија, изјави денеска Ибрахим Калан, портпарол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Калан прецизира дека претставници на турското МНР му укажале на германскиот амбсадор дека силно ги осудуваат германските власти поради одлуката да им дозволат митинг во Франкфурт на поддржувачи на ПКК. Околу девет илјади Курди протестираа вчера во Франкфурт против Ердоган и против референдумот во Турција за зголемување на овластувањата на претседателот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top