вторник, 21 ноември 2017 | Вести денес: 113 ново

Рекс Тилерсон во посета на Кина

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон денеска допатува во прва посета на Кина, каде оствари средба со својот кинески колега Ванг Ји, а можно е да се сретне и со шефот на државата Си Џинпинг.

Тилерсон пристигнал во Кина со остар став на САД по прашањето за Северна Кореја во тензична атмосфера откако американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Пекинг дека не врши доволно притисок врз Пјонгјанг за прекин на нуклеарната програма.

Во текот на својата азиска турнеја Тилерсон го прекина повеќегодишното стратешко трпение околу Северна Кореја, порачувајќи дека тој пристап „не е успешен“ и можна е американска акција против Пјонгјанг доколку заканите ескалираат.

Според западни медиуми, се очекува кинеските официјални претставници да изразат силно незадоволство поради поставување на американскиот противракетен систем во Јужна Кореја.

Top