понеделник, 23 април 2018 | Вести денес: 0 ново

Мојот живот е Швајцарија – најдобра држава во светот

Швајцарија е на чело на годишната листа на најдобри држави во светот што ја објавува американското списание Ју-Ес Њуз енд Ворлд Рипорт. Државата е на врвот од листата поради граѓанското општество, бизнис климата и квалитетот на живот.

Во првите пет места се Канада, Велика Британија, Германија и Јапонија. Следуваат Шведска, САД, Австралија, Франција и Норвешка.

На дното на листата од вкупно 80 држави се Алжир, Иран и Србија. Кина е на 20 место додека Русија е на 27-то место. Листата се прави по анкета на повеќе од 20.000 граѓани во 36 држави од сите региони во светот. Во анализата, САД се највлијателна држава во светот, а Русија е на второ место.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top