понеделник, 18 јуни 2018 | Вести денес: 62 ново

Попусто штедите во злато, златото не е вредно

Електронската крипто валута биткоин за прв пат забележа поголема вредност за една единица во однос на една унца злато. Еден биткоин со последната највисока цена на берзите вреди 1.294 долари, додека пак една унца злато се тргува за 1.234 долари.

bitkoin

Причината за ваквиот голем раст се гледа во се поголемиот интерес на кинеските граѓани кои губат доверба во својата национална валута јуанот и сметаат дека на долг рок биткоинот е многу посигурен и поисплатлив.

Зголемената трговија со биткоин ја натера и кинеската народна банка да воведе рестрикции кои засега не вродуваат со плод.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top