сабота, 21 април 2018 | Вести денес: 53 ново

Овој дел од лицето открива многу за секој човек

vegi

Истражувањето на Универзитетот во Летбриџ, Канада, покажaлo дека постои еден дел од лицето кој во целост може да го промени изгледот на човекот и кој всушност најмногу помага во препознавањето на некоја личност.

Испитаниците требало да препознаат славна личност на фотографиите, со тоа што на некои им биле скриени очите, а на некои веѓите. Тие многу полесно ги препознале лицата на кои не им ги гледале очите. Заклучокот на научниците кој го добиле преку оваа, но и други вежби е дека веѓите имаат клучна улога во препознавањето.

Тие дошле со следниве сознанија:

– Заоблените веѓи oткриваат личност која е отворена и дружељубива.

– Рамните веѓи oткриваат личност која е директна и се води според фактите и логиката

– Веѓите со четвртаст облик oткриваат личност која сака секогаш да е во право и да има контрола врз секоја ситуација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top