понеделник, 18 јуни 2018 | Вести денес: 80 ново

Трамп сака да мобилизира до 100 илјади припадници на Националната гарда за борба со илегалната имиграција

tramp2

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп разгледува предлог за мобилизација на до 100 илјади припадници на Националната гарда, кои би апселе илегални имигранти, вклучително и милиони од нив кои не живеат ни близу границата со Мексико, јавија американски медиуми.

Тие се повикуваат на нацрт-меморандум од 11 страници во кој има повик за досега невидена милитаризација на сили, кои треба да се борат со имиграцијата и тоа на север до Портланд во Орегон и на исток до Њу Орлеанс во Луизијана.

Во тој предлог се вклучени и четирите сојузни држави кои се на границата со Мексико – Калифорнија, Аризона, Њу Мексико, Текасас, но и седум држави кои се до нив – Орегон, Невада, Јута, Колорадо, Оклахома, Арканзас и Луизијана.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top