понеделник, 25 јуни 2018 | Вести денес: 21 ново

Медиумската куќа на главниот советник на Доналд Трамп ја отвори темата за Сорос во Македонија

Радиостаницата на американската медиумска мрежа Брајтбарт емитуваше интервју со Цветин Чилиманов од организацијата Стоп операција Сорос, во кое своите милиони слушатели ги информираа за злоупотребите на американската финансиска помош во Македонија и активностите на организациите на Џорџ Сорос во Македонија.

Интервјуто со Чилиманов го направи Ли Странахан, водечки истражувачки новинар на агенцијата Брајтбарт. Се работи за новинска агенција на чие чело до неодамна стоеше Стив Бенон, кој сега е именуван за главен политички советник на американскиот претседател Доналд Трамп, со што Брајтбарт се смета за медиумски канал кој е политички најблизок до Белата куќа.

Поранешната комунистичка партија во Македонија СДСМ практично веќе се има споено со широката мрежа на невладини организации финансирани од Џорџ Сорос. Десетици и десетици НВО организации делат приближно пет милиони долари годишно од Сорос, што е веројатно најмногу пари по глава на жител од било која држава во која Сорос е активен, а дополнително, уште неколку милиони долари годишно добиваат од САД, главно преку организацијата УСАИД, како и од други амбасади во МАкедонија како британската или холандската, изјави Чилиманов и додаде дека при протести организирани и поддржани од СДСМ и организациите на Сорос “за малку ќе ја запалеа канцеларијата на претседателот на државата, го нападнаа Министерството за Правда, се обидоа да упаднат во Владата и во Собранието и повредија десетици и десетици полицајци во насилни протести што ги организираа во изминатите две години. Дури го правеа ова, добиваа финансиска поддршка од американската амбасада која ја политизираше својата улога во Македонија”.

Новинарот на Брајтбарт го отвори прашањето за видот на поддршка која американската Влада и го дава на мрежата на Сорос во Македонија.

Во изминатите години УСАИД и американската амбасада им дадоа десетици милиони долари на групи формирани од Џорџ Сорос во Македонија. Притоа, нема ни приближно слична поддршка за конзервативни организации, што значи дека американската амбасада практично се стави во ситуација да помага една од страните вклучени во политичката и идеолошката борба во Македонија. Овие американски државни средства се исплаќаат на групи кои беа директно вклучени во организирање на насилни протести, кои ја напаѓаа полицијата и правеа се што можат да ја урнат конзервативната Влада во Македонија. Овие пари им се исплаќаат на разни организации и за разни проекти, при што дел одат за финансирање на лево ориентирани телевизиски програми и интернет страници. Една од организациите која добива државни пари се залага за менување на законите за абортус, додека други се ангажирани да промовираат левичарски политики во економијата. Организации формирани од Џорџ Сорос во Македонија кои добиваа американски средства работеа и на тоа да им помогнат на мигрантите да стигнат до Германија, со што ја продлабочуваа мигрантската криза, изјави Чилиманов, наведувајќи го списокот организации кои се дел од мрежата на Сорос во Македонија.

Брајтбарт најави дека ќе продолжи да известува за активностите на Џорџ Сорос во Македонија и во источна Европа, и неговите обиди да донесе левичарски партии на власт, како и да го истражува финансирањето на невладините на Сорос со пари од американските даночни обврзници со што е извршена злоупотреба на овие средства. За ова прашање свои истраги најавија и група американски конгресмени од Републиканската Партија, предводени од сенаторот Мајк Ли и конгресменот Кристофер Смит, кој побара и оставка од амбасадорот Џес Бејли.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top