понеделник, 18 јуни 2018 | Вести денес: 80 ново

Цинцов и Кусмак победници на вториот ден на „Мавровскиот меморијал“

Бугарскиот натпреварувач Цветан Цинцов и Сања Кусмак од Босна и Херцеговина се победници на вториот ден на натпреварите на 54.то издание на „Мавровскиот меморијал“.

Цинцов беше најбрз во трката на 10 км кај мажите остварувајќи резултат од оствари време 18:43.9 минути, што беше за беше 27.6 секунди побрзо од вчерашниот победник Еди Дачиќ од Хрватска кој денеска го освои второто место. На третата позиција исто како и вчера се пласира Младен Плакаловиќ од БиХ.

Македонскиот олимпиец Дарко Дамјановски, кој со вчерашното четврто место обезбеди „А“ норма за ЗОИ во Пјонгчанг следната година, денешната трка ја заврши на седмото место со време 20:19.3 минути или за 1:35.4 минута послаб резултат од победникот.

Кај дамите. Сања Кусмак од БиХ, која вчера беше втора, денеска го освои 1.место откако патеката долга 5.км ка мина во време од 12:04.8 минути, додека вчерашната победничка Дејана Косарац го освои второто место со заостанување од 1.7 секунда. Како и вчера така и денеска како трета трката ја заврши македонската натпреварувачка Викторија Тодоровска со време 12:21.7 минути.

Женската трка денеска ја завршија 20 натпреварувачки од 21 колку што стартуваа, а кај мажите пласман имаа 28 од 30 колку што се појавија на стартот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top