сабота, 18 август 2018 | Вести денес: 90 ново

Аерозагадувањето во Скопје и денеска над дозволеното

Воздухот утрово е загаден само во Скопје. Во другите градови се измерени концентрации на ПМ10- честичките во рамки на максимално дозволените граници до 50 микрограми на метар кубен.

Во Скопје утрово според мерењата, најзагдено е во Гази Баба со 191,60 микрограми ПМ10 честички на метар кубен, кај Ректорат со 118,32, Карпшош 95, Лисиче 93,54, Центар 68,10 и во Миладиновци 31,03 микрограми на метар кубен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top