недела, 22 јули 2018 | Вести денес: 54 ново

Деблокиран патот Битола-­Ресен, на Деве Баир се чека половина час

­

gr premin

Патниот правец Битола ­- Ресен кај населбата Баир од 17 часот е отворен за сообраќај, соопшти АМСМ. Затворен за секаков вид сообраќај останува патот Македонски Брод -­ Здуње на кој гравитираат 11 села.

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на Македонијапат. Слаб снег провејува на Попова Шапка кој не се задржува на коловозот. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани ­- Македонска Каменица -­ Делчево, Виница ­- Берово, Гостивар ­- Стража, Маврово ­ – Дебар ­- Струга, Демир Капија ­- Удово, Катланово -­ Велес, Крушево ­- Демир Хисар и Ресен -­ Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, освен на Деве Баир каде што се чека 30 минути. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top