среда, 22 ноември 2017 | Вести денес: 70 ново

Поради Меланија Трамп, Словенија доживува туристички бум

qub

Словенија доживува вистински туристички бум благодарение на сопругата на новозибраниот претседател на САД, Доналд Трамп, Словенката Меланија Трамп.

Мината година Словенија, која има околу два милиона жители, ја посетиле над три милиони туристи. Само бројот на американски туристи во Словенија во првите девет месеци лани пораснал за 11 отсто.

Според податоците на Туристичката организација на Словенија, се очекува и 2017 година да биде рекордна во словенечкиот туризам, бидејќи во 10 месеци ланската година бележи и раст на бројот на странски туристи и раст на ноќевања за околу 10 отсто.

Top