петок, 25 мај 2018 | Вести денес: 18 ново

Партизан исфрлен од европските натпреварувања во следните три години

partizan

Европската фудбалска федерација (УЕФА) го исфрли српскиот фудбалски клуб Партизан од европските натпреварувања во наредните три години.

Финансиската комисија на УЕФА го суспендираше белградскиот клуб на три сезони поради неисплатените плати кон поранешните фудбалери, како и неплатените даночни обврски кон Србија.

Од УЕФА во одлуката напоменнуваат дека поранешниот шампион на Србија во текот на 2015 година има заработувачка од 2,5 милиони евра и дека ПАртизан го прекршил правилникот три пати во последните пет години

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top