недела, 20 мај 2018 | Вести денес: 84 ново

Србија бара заштита на своите амбасади од албански терористи

Засега не се размислува за повлекување на персоналот, но се разгледува активирање посебни планови…

Министерството за надворешни работи на Србија побарало од одделни држави да го засилат обезбедуавњето на српските дипломатски претставништва, што според безбедносни информации, се потенцијални цели на албански терористи.

Дипломатите во тие држави добиле прецизни инструкции дека мерките за безбедност се на највисоко ниво.

Засега не се размислува за повлекување на персоналот, но се разгледува активирање посебни планови за кризни ситуации што ги има секоја амбасада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top