среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 1 ново

Евреинот-нацист со божествен комплекс: Проколнатото видео повторно во етер, ни Сорос не успеа да се заштити од сопственото зло (ВИДЕО)

Снимката која долго време беше скриена, сега повторно е достапна за очите и ушите на светската јавност. Во неа Сорос зборува не само за злоделата и местенките кои ги прави во денешно време, туку и признава дека во детството соработувал со нацистите и конфискувал имот од еврејските семејства, иако и самиот тој е Евреин

Милијардерот Џорџ Сорос е навикнат да си тера по свое. Но, мегаломанскиот политички манипулатор стави влог на погрешен коњ во трката помеѓу Трамп и Клинтон, па дури и сите милиони долари што ги фрли за да ги лажира резултатите не му помогнаа да го стори тоа. Сигурно му е тешко на 86-годишниот глобалист да се соочи со фактот дека светот не е негова острига и дека неговите фантазии дека е Бог се само тоа – фантазии, иако далеку од безопасни. (Немирите при протестите за „Животите на црните луѓе се важни“ и протестите против Трамп што тој ги финансираше повеќе личат на дело на Луцифер отколку на Бога).

 

Protesters march along Fifth Avenue outside Trump Tower, Wednesday, Nov. 9, 2016, in New York, in opposition of Donald Trump's presidential election victory. (AP Photo/Julie Jacobson)

Сепак, Сорос одбива да прифати дека тој загуби, а Трамп победи. Па, сега тој насочува огромно богатство, заедно со неговото големо политичко и медиумско влијание, кон делегитимиризирање на администрацијата на Трамп, со уште повеќе безредија и протести. Неколку часа откако Трамп беше официјално прогласен за победник, бандите финансирани од Сорос предизвика хаос на улиците низ цела Америка. И додека сѐ уште траеше хосот, Сорос свика затворена средба со колегите милијардери во луксузен хотел во Вашингтон за да испланираат напад против Трамп. Тие го нарекуваат нивниот плутократски клуб Алијанса за демократија, особено лицемерно етикета, бидејќи тие раскошно финансираат поединци и организации кои работат на поткопување на уставната република (кои тие ја нарекуваат демократија).

И само две недели по денот на изборите, на 22 ноември, Фондацијата отворено општество на Сорос објави иницијатива од 10 милиони долари за справување со омразата. Таа нова канал со пари ќе го забрза финансирањето на организации што се борат со „острата реторика и политичките предлози” на Доналд Трамп за време на претседателската кампања која привлече расистички, сексистички, антиимигрантски, антимуслимански, антисемитски, антиЛГБТИ и други форми на омраза. Што значи, се разбира, дека ќе има доволно средства за финансирање на демонстранти против омраза кои ќе демонстрираат (и најверојатно ќе предизвикуваат немири) на денот на инаугурацијата, ќе даваат непристојни забелешки полни со омраза и ќе палат кукли со ликот на Трамп (како што правеа за време на протестите во ноември).

soros

Најновиот хит на Сорос е колумната што тој ја напиша за „Проџект синдикејт“, која беше пренесена од стотици весници и веб-страници низ светот, и во која тој го нарекува Доналд Трамп „измамник и иден диктатор“. Колумната од 28 декември насловена „Отвореното општество треба да се одбрани“, започнува со долг поднаслов: „Отворените општества се во криза, а разни форми на затворени општества – од фашистички диктатури до мафијашки држави – се во пораст. Затоа што избраните лидери не успеаја да ги исполнат легитимните очекувања и аспирациите на гласачите, тие се разочараа од постоечките верзии на демократијата и капитализмот“.

Проколнатото интерву повторно се појави

Пред 19 години Џорџ Сорос даде едночасовно интервју за Си-Би-Ес, кое неколкупати беше бришано од интернет токму поради контроверзните ставови и компромитирачкото минато на милијардерот. Но, колку и да колку и а е силна неговата мрежа, снимката од интервјуто успева да се најде на интернет и да засведочи за моструозноста на човекот кој се претставува како филантроп.

Снимката која долго време беше скриена, сега повторно е достапна за очите и ушите на светската јавност. Во неа Сорос зборува не само за злоделата и местенките кои ги прави во денешно време, туку и признава дека во детството соработувал со нацистите и конфискувал имот од еврејските семејства, иако и самиот тој е Евреин.

Џорџ Сорос е роден во Унгарија, во богато и образувано еврејско семејство. Кога нацистите ја окупирале Будимпешта во 1944 година, таткото на Сорос бил успешен адвокат, но знаејќи дека периодот што следи ќе има големи проблеми за Евреите, одлучил да го раздели семејството, им купил лажни документи, подмитил човек од власта за да го земе 14-годишниот Џорџ Сорос и да го престават како христијанин и негов кум.

Додека 100 илјадници унгарски Евреи биле пренесени во логорите, Џорџ Сорос и неговиот „кум“ од владата се спасиле, но не само тоа, туку заедно го конфискувале имотот на Евреите, пријатели и соседи, па дури и роднини на малиот Сорос.

Со ладна насмевка, на сникмката тој вели дека ако не го сторел тоа тој, ќе го сторел некој друг. (Овие контроверзни одговори за тоа што им правеле на Евреите, почнуваат од 6:43 во видеото.)

soros

Сорос: Имав 14 години и можам да кажам дека токму тогаш се оформи мојот карактер.

Крофт: На кој начин?

Сорос: Да сфатам дека еден човек мора да гледа напред и да ги предвидува настаните. Тоа беше страшна закана на злото.

Крофт: Колку што разбрав, ти заедно со човекот кој се претставувал како твој кум, сте оделе низ еврејските имоти и сте конфискувале што ќе најдете?

Сорос: Да, тоа е точно.

Крофт: Да бил некој друг на ваше место, она што го правел ќе го довело до лудница и психички пореметувања… Дали беше тешко да го правите тоа?

Сорос: Не, не беше. Воопшто не беше. Можеби како дете не гледате поврзаност, но мене не ми претставуваше никаков проблем.

Крофт: Не чувствувате вина?

Сорос:Не.

Крофт: На пример, Јас сум Евреин и еве ме гледам како луѓето ги пренесуваат во логори, јас можев да бидам на нивно место. Јас требаше да бидам на нивно место. Ништо од тоа не почувствувате?

Сорос: Секако дека можеше да бидам на другата страна, но не чувствував вина за тоа што сум на таа страна. Смешно но, тоа е исто како пазарната економија – ако не бев јас, ќе беше некој друг, вели Сорос со ладна насмевка на лицето.

Во интервјуто вели и дека не е религиозен и дека не верува во Бог. Смета дека Бог е создаден од човекот, а не обратно. Аналогно на ова тој за себе смета дека е Бог…

Неговиот „боженствен“ комплекс е тој кој што ја анулира вината во него.

– Покрај моите фантазии дека сум Бог, исто така имам и многу силни фантазии дека сум луд, признал Сорос во интервју за британска телевизија.

-Всушност, мојот дедо беше параноичен. Има многу луди луѓе во моето семеjство, до сега јас успеав да го избегнам, иронично вели тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top