недела, 27 мај 2018 | Вести денес: 1 ново

Хрватска парализирана поради студот: Сплит без вода и струја, Дунав и Драва веќе замрзнаа (Видео)

Студеното време и понатаму прави проблеми во сите делови од Хрватска, а поради студот неколку илјади граѓани на Сплит се останати без вода и струја, откако се поплави гратската трафостаница во градот.

Од сплитскиот водовод велат дека се на терен и ја санираат штетата и дека овој проблем може да потрае и во наредните денови. Студот не го заобиколи ниту истокот на Хрватска, а хрватските власти веќе започнаа со изрекување на мерките за справување со студот и замрзнувањето на реките Дунав и Драва.

Метереолозите најавуваат студот да трае и во наредните денови со што би можело уште повеќе да замрзнат површините на овие две реки, додека опасност од поплави и истекување на овие реки се уште нема, велат од локалните власти.

Хрватскиот водовод има и дополнителен проблем со мерењето на температурата на водата, бидејќи опремата е стара и брзо се расипува и тие апелираат до населението да се воздржи и дека податоците кои ќе ги објавуваат тие нема во целост да бидат точни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top