вторник, 21 ноември 2017 | Вести денес: 122 ново

Седум години суспензија поради местење мечеви во тенисот

nik-lindal

Ник Линдал во наредните седум години не смее да се доближи на ниту еден тениски терен во светот откако доби суспензија поради местење на мечеви. Австралиецот, кој своевремено беше 187. рекет во светот, предавал мечеви на кои заработувал до неговата пензија во 2013 година.

Властите во Австралија досега испитаа околу 350 тенисери и тренери кои се сомнителни за местење на мечеви. Во минатото, Брендон Валкин заработи шестмесечна суспензија додека Исак Фрост – 13 месеци. Двете суспензии истекоа неодамна.

Линдал покрај седумгодишната суспензија заработи и парична казна во висина од 35.000 долари.

Top