среда, 18 октомври 2017 | Вести денес: 109 ново

Кандахар: Загинаа 11 лица при напад на домот на гувернерот

Единаесет лица загинаа при напад на домот на гувернерот на јужната авганистанска провинција Кандахар, јави ДПА.

Нападот бил извршен за време на состанокот на гувернерот со амбасадорот и други дипломати од Обединетите Арапски Емирати.

Осум лица се повредени, а меѓу нив се амбасадорот и гувернерот.

Според локалната телевизија „Толо њуз“ во нападот се убиени девет лица.

Началникот на полицијата во провинцијата, наведе дека има 12 повредени лица и уште толку загинати.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Нападот е извршен по само неколку часови откако се случи двоен напад со близу 40 жртви во главниот град Кабул и експлозија во провинцијата Хелманд во која загинаа најмалку седум лица.

Top