понеделник, 28 мај 2018 | Вести денес: 1 ново

Паметните телефони предизвикуваат синдром на суво око

Откриено е дека кај деца кои минуваат многу време со таканаречените паметни телефони, имаат и повеќе симптоми на синдромот суво око.

Симптомите се повлекле кај децата на кои на еден месец им биле одземени телефоните.

Суво око или ксерофталмија е состојба во која очите не солзат доволно и тоа предизвикува црвенило, оток и иритација на окото. Обично се поврзува со повозрасните, но специјалистите веруват дека оваа состојба кај децата се потценува.

Кога постојано гледаме во екрани и во монитори, помалку трепкаме и тоа значи дека доаѓа до зголемено испарување на солзниот филм и раст на веројатноста за болест на суво око.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top