четврток, 19 април 2018 | Вести денес: 100 ново

Најголем пресврт во историјата на кошарката, за 70 секунди надополнија 14 поени негатива (видео)

presvrt

Неверојатен пресврт е виден викендов на кошаркарските терени во САД. Во натпревар од НЦАА лигата меѓу Невада и Њу Мексико на 70 секунди до крајот младите кошаркари на домаќините водеа со 90-76, но тогаш тргна пресвртот.

Играчите на Невада успеаја да реализираат дури шест тројки од исто толку напади и стигнаа до нерешено (94-94), со што се изборија за продолжение, а таму на три секунди до крајот стигнаа и до победата од 105-104, погодувајќи со шут за три поени.

Американските медиуми овој меч го ставаат на првото место на најневеројатните пресврти во кошарката. Во продолжение погледнете ги последните 70 секунди од мечот во кој голобрадите момчиња на Невада стигнаа до победата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top