понеделник, 28 мај 2018 | Вести денес: 29 ново

Светот го одбра идеалниот состав, доминираат фудбалерите на Барса и Реал

najdobri-11

Светската куќа на фудбалот (ФИФА) на свечена церемонија вечерва одржана во Цирих ги одбра најдобриот фудбалер (Кристијано Роналдо), најдобриот тренер (Клаудио Раниери) како и најдобриот тим за изминатата, 2016 година.

Како и што беше очекувано, фудбалерите од Барселона и Реал Мадрид доминираа во изборот за најдобрите единаесет фудбалери. Единствено Мануел Нојер, кој е прв голман на Баерн Минхен не е член на ниту еден од шпанските гиганти.

Најдобри играчи од одбранбените линии според ФИФА се Дани Алвеш, Жерард Пике, Серхио Рамос и Марчело. Од средниот ред Лука Модриќ, Тони Крос и Андрес Иниеста додека признание за најдобра игра во нападот добија Лионел Меси, Луис Суарез и Кристијано Роналдо.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top