вторник, 23 јануари 2018 | Вести денес: 109 ново

„Ла Ла Ленд“ триумфираше на „Златен глобус“

„Ла Ла Ленд“ беше апсолутниот победник на синоќешното 74. доделување на наградите „Златни глобуси“ во Беверли Хилс, Калифорнија. Филмот со Ема Стоун и со Рајан Гослинг ги освои сите седум награди во кои беше номиниран, меѓу кои и тие за најдобар филм мјузикл мили комедија, најдобар режисер, најдоброи сценарио и наградите за главни улоги во машка и женска конкуренција.

Меѓу добитниците со најмногу статуетки беа двете драми за созревањето „Месечева светлина“ и „Манчестер покрај морето“.

Наградата за најдобар филм драма ја освои токму „Месечева светлина“. Изабел Хуперт е прогласена за најдобра актерка во главна улога во филм драма („Таа“), а Кејси Афлек доби „Златен глобус“ во машка конкуренција („Манчестер покрај морето“).

Арон Тејлор Џонсон („Ноќни животни“) и Вајола Дејвис („Огради“) ги добија признанијата за најдобра споредна улога во драма.

Меѓу анимираните филмови „Моана“, „Мојот живот како тиква“ и другите триумфира „Зоотопија“.

„Златен глобус“ за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје е избран „Таа“ (Франција).

Во делот на телевизиските награди, за најдобра серија драма беше избрана „Круната“, а наградите за најдобра улога во машка и во женска конкуренција ги добија Били Боб Тортон („Голијат“), односно Клер Фој („Круната“).

Број 1 ТВ-серија мјузикл или комедија за 2017 година е „Атланта“, а Доналд Гловер од истата серија ја доби наградата за најдобра машка улога во ТВ-серија.

Свеченото доделување на наградите за најдобри филмски и телевизиски остварувања, ја водеше комичарот Џими Фалон, со помош на бројни холивудски ѕвезди како Стив Карел, Мет Дејмон и Никол Кидман.

Наградата за животно дело „Сесил Б. Демил“ ѝ припадна на Мерил Стрип, осумкратна добитничка на „Златен глобус“ и носителка на триесет номинации за наградата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top