недела, 19 ноември 2017 | Вести денес: 0 ново

Димитров е победник на турнирот во Бризбејн

Бугарскиот тенисер Григор Димитров е победник на АТП турнирот во Бризбејн, откако во финалниот дуел со 2-1 во сетови (6-2, 2-6, 6-3) беше поуспешен од најдобриот јапонски тенисер и петти на светот, Кеи Нишикори.

За Димитров ова е прв трофеј во новата сезона, вкупно петти во кариерата и прв по 2014 година,   исто така и прва победа над Нишикори во досегашните пет дуели.

Top