понеделник, 21 мај 2018 | Вести денес: 92 ново

Најдобрата словенечка скијачка Тина Мазе се пензионираше

Најтрофејната скијачка на Словенија, Тина Мазе и официјално стави крај на својата богата кариера. Таа беше дел од велеслаломска трка на домашен терен во Марибор и со стил се збогува од своите навивачи.

На половина од патеката застана за да се поздрави со својот сопруг и тренер Андреа Маси, за потоа застана пред целната линија.

Ги соблече скиите, ги зема во рака и со чекори ја мина целта за голема ерупција на трибините.

maze2

Тина Мазе има 26 победи во Светскиот куп, а во 2013 го освои и големиот кристален глобус.

Се закити со четири олимписки медали, две златни во Сочи во 2014 и две сребрени во Ванкувер во 2010 година. Таа има и четири златни и пет сребрени медали од светските првенства.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top