вторник, 24 април 2018 | Вести денес: 0 ново

Конгресот на САД официјално ја потврди победата на републиканецот Доналд Трамп

Конгресот на САД официјално ја потврди победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори, одржани на 8 ноември минатата година, пренесе АП, цитиран од агенциите. Неговиот финалист Мајк Пенс беше избран за потпретседател.

Заедничката седница на двата дома помина под претседателство на потпретседателот на САД Џо Бајден, кој по Устав е лидер на Сенатот, и лидерот на Претставничкиот дом – републиканецот Пол Рајан.

Во свечена атмосфера беа прочитани резултатите од гласањето, подготвени од сите 50 држави и од градското федерален округ Колумбија. Гласачките ливчиња на членовите на Изборната комисија беа донесени во салата во две ковчези од црвено дрво. Секој билтен се читаше од специјално назначени законодавци – членови на пверификационата комисија.

Некои од демократите, се провикна од место, покренаа голем број приговори при пописот и автентичноста на гласовите на членовите на Изборната комисија од некои Држави со цел да го оспорат резултатот. При тоа, тие се мотивирани со тврдењето дека Владата на Русија се обидела да се меша во текот на изборната кампања. Сите нивни приговори беа одбиени едно по едно од Бајден по формална причина – дека не се официјално поддржани од ниту еден член на Сенатот, бидејќи тоа го бараат правилата.

Во салата имаше и демонстранти гледачи, кои дури се обидоа да го спречат Бајден да ги објави конечните резултати. Требаше обебедувањето на Конгресот да интервенира и да ги отстрани надвор салата. “Тој не треба да стане претседател”, викна еден од младите, пред да биде изведен.

На крајот Трамп доби 304 гласови во Изборниот колегиум, кој де факто го избира за претседателот, а кандидатката на Демократската партија Хилари Клинтон – 227. Седум протестни гласови беа поднесени за други кандидати. За избор на претседател за неопходни 270 гласа.

Трамп и Пенс не присуствуваа во салата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top