вторник, 19 јуни 2018 | Вести денес: 11 ново

Како лекарите остануваат здрави додека ние умираме од грип?

Лекарите работат во заразена срединаи зиме често се во опасност да акачат грип или друга сезонска болест. Сепак, повеќето од нив куртулуваат, бидејќи се придржуваат на едноставни совети без разлика што постојано се во контакт со забилени пациенти.

Редовно миење на рацете во текто на денот

Лекарите ги мијат рацете пред и по секој пациент. Мијте ги рацете полека, идњално би било околу 20 секунди, со млака вода и сапун. Добра замена е и средство за дезинфекција на рацете.

Рацете подалеку од устата и носот

На дланките има најгилем број бактерии, особено зиме. Затоа е важно да ги држите подалеку од носост и устата. Зиме повеќе користете прибор за јадење, а ако јадете сендвич или храна која се јаде со раце, фаќајте ја со хартивче.

Чистете ги површините околу себе

Постијат средства кои ги уништуваат бактериите. Задолжително чистете ги површините околу вас, површината на која седите, телефонот, тастатурата.

Имунолошки систем

Лекарите советуваат трчање во траење од 20 минути секое утро или едноставни вежби.

Додатоци во исхраната

Освен разновидна исхрана пожелно е да внесувате и појачана доза витамини. Билни чаеви, витамин Ц, магнезиум

Мед и прополис

Медот е добар за ждрелото, а прополисот е одличен за борба со бактерии и ја смирува слузикожата на носост и грлото.

067

Познатата пилешка супа е добро решение за зимскиот период. Многу истражувања покажуваат дека е добра за јакнење на имунолошкиот систем.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top