четврток, 19 април 2018 | Вести денес: 102 ново

Ова се работи што постојано ги правите, а можат да ве направат неплодни

Голем број мажи не се свесни дека некои фактори, како дебелината или држењето на лаптоп во скут, можат негативно да влијаат на бројот на сперматозоидите и така да се зголеми ризикот за неплодност.

Научници од канадскиот Универзитет „Мекгил“ утврдија дека кај учесниците во нивните студии можат точно да идентификуваат дека само половина од нив се свесни за активностите и медицинските состојби со неплодноста.

Нешто поизразена била свеста за поврзаноста со ракот, пушењето и употребата на стероиди за зголемен ризик за неплодност.

Истражувачите во стручното списание „Хјуман Репродакшан“ пишуваат дека слабата информираност била еднакво распространета во сите возрасни групи и не зависела од степенот на образованието или висината на платите на испитаниците.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top