четврток, 21 јуни 2018 | Вести денес: 105 ново

Пресметајте: Колкава е шансата да го најдете мажот од соништата

Звучи чудно, но математиката е навистина корисна алатка што може да ја разоткрие мистериозната љубов. Според научниците, за да го најдете совршениот партнер не треба да имате среќа, туку да ги знаете вистинските математички алгоритми.

Досега, математичарите имаат предложено голем број теории за врската меѓу љубовта и науката, но Хана Фрај ги искомбинарала сите тие тероии во едно и дошла до формулата за тоа како да се најде совршениот партнер. Нејзината теорија е следнава…

Во светот има два пати повеќе жени за разлика од мажи

Вистината е дека почесто се раѓаат машки бебиња отколку женски. Меѓутоа, многу поретко се случува кај девојчињата да бидат дијагностицирани со сериозни болести. Освен тоа, кај возрасните жени постои помала веројатност дека ќе стекнат лоши навики и ќе направат лоши животни избори.

Колку мажи ви одговараат од местото каде што живеете?

Да речеме дека во вашиот град живеат милион мажи.

Колку од нив би биле на ваша возраст? – 22%, односно 220.000

Колку од нив би биле синглСо оваа? – 40%, односно 88.000

Колку од нив би имале завршено факултет? – 30%, односно 26.400

На колкумина од нив би им се допаднале? – на 20%, односно 5.280

Со колкумина од нив би можеле да имате сериозна врска? – со 20%, односно 1.056

Кои се шансите да најдете љубов во голем град?

Помалку од 1% од луѓето го наоѓаат совршениот партнер во нивниот роден град. Тоа значи дека веројатноста е еден од сто. Исто толку веројатно е и да најдете детелина со четири листа или да загинете во сообраќајка.

Убавиот физички изглед не е толку важен

Околу 80% од луѓето не сакаат да излегуваат на љубовни состаноци со луѓе кои изгледаат премногу привлечно на Интернет, од страв дека ќе бидат одбиени. Повеќето одбираат луѓе кои изгледаат солидно и со кои ги делат истите интереси.

Како да го одберете совршениот партнер?

Оптимална теорија на запирање: Според математиката, доколку започнете да излегувате на љубовни состаноци на возраст од 15 години и сакате да се омажите пред да наполните 35 години, тогаш не би требало да започнувате сериозна врска со луѓето што ќе ги сретнете пред да наполните 25 или 27 години. Тоа значи дека ќе треба да прекинете со повеќе од 37% од сите ваши партнери што ќе ги имате во животот. Треба да одберете некој кој ќе биде подобар од сите претходни. Во природата, оваа стратегија ја применуваат одредени видови риби.

Дали навистина вреди да барате љубов?

Истражувањата покажале дека луѓето во нивните 40-ти години ја гледаат љубовта како нешто што им пружа силно чувство на задоволство. Моќта и парите се на второ и трето место.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top