недела, 20 мај 2018 | Вести денес: 84 ново

Секогаш ќе ги памтиме: Десетте најголеми хита на Џорџ Мајкл (видео)

На 25 декември, кога Католиците го слават Божик, почина легендарниот музичар Џорџ Мајкл.

Тој својот пат кон ѕвездите го почна 1980 година, како член на групата „Вем“, а подоцна продолжи како солист. За време на богатата кариера продал повеќе од 100 милиони албуми, а неговиот дебитанскии соло-албум „Фејт“ е продаден во повеќе од 20 милиони примероци.

Во кариерата имал седум број еден хитови во Британија, и уште осум број еден хитови во Америка. Во триесетгодишната кариера освоил бројни музички награди и тоа три награди на Британија, четири „Ем-ти-ви“ награди, три американски музчки награди и две награди „Греми“.


 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top