четврток, 21 јуни 2018 | Вести денес: 0 ново

Седум реченици кои не постојат кај успешните луѓе

Според одредени анализи, ова се седумте реченици коишто просто не постојат во речникот на успешните луѓе…

1. „Ја мразам својата работа!“

Секој успешен човек го знае ова. Многу е важно да ја задржиме објективноста и неутралноста.

2. „Не е фер!“

Сите ние понекогаш се соочуваме со некоја неправда, но успешните луѓе некогаш не се жалат на тоа.

3. „Овде така не се работи!“

Препознавањето новитети и прифаќањето промени, како и нешаблонска работа е уште еден знак на успехот.

4. „Toа не e мojа работа!“

Тимската работа и пријателскиот однос пак, се неизбежна компонента на успехот. Вистинскиот предводник никогаш не ги потиснува другите, но и не ги игнорира. Напротив, секогаш е подготвен да им помогне на своите колеги.

5. „Toа e невозможно!“

На предизвиците треба да гледаме како на нови авантури, а не како ѕидови кои не можат да се прескокнат. За секој проблем постои барем по едно решение.

6. „Toа требаше да го направиме поинаку…“

Нема смисла, а и бесцелно е да жалиме по веќе сторена грешка, и да „да се туфкаме“. Во тие ситуации најважно е да сфатиме што е тоа што не чини, да продолжиме напред и, поради стекнатото искуство, да се потрудиме да не ја повториме грешката.

7. „Немам избор!“

Нови прилики се секогаш на повидок, а успешните луѓе и самите ги создаваат

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top