сабота, 21 април 2018 | Вести денес: 44 ново

Соросовиот калифат со закани за убиства и ковчези

„Може ли Груевски да биде убиен?!“ – со овој наслов осамна текст потпишан од сдсмовскиот новинар Бранко Тричковски на порталот на најгласниот поддржувач на Зоран Заев, „Плусинфо“ на Бранко Геровки.

Ова не е прв ваков наслов објавен на опозицискиот портал, спонзориран од УСАИД и фондацијата Сорос, а управуван од Бранко Героски.

Ковчезите и закани со убиство на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од опозицијата, наидуваат на одобрение од соросовиот сектор кој ги финансира и стимулира ваквите закани.

2

Препознатливо, во негов стил, еден од новинарските перјаници на Зоран Заев неодамна се огласи и преку социјалните мрежи повторно со говор на омраза. Тричковски објави статус на својот профил на „Фејсбук“со наслов: Поради тоа што СДСМ не победи ќе навивам за смрт на Македонија.

3

Имено, во низа наврати во изминативе неколку години, Тричковски објавуваше како „замислувал снајперски куршум кој поминува низ главата на Груевски“, бараше да се крене во воздух штабот на ВМРО-ДПМНЕ со сите внатре, и плукаше по загинатите бранители во кумановско Диво Насеље.

4

Дополнитело имаме целосно отсуство на било каква реакција од соросвиот невладин сектор на ваквите закани и повици за убиство кој иначе е најактивен кога станува збор за коментирање на некои други ситуации. Хелсишнкиот комитет на Уранија Пировска која инаку се испотави дека беше дел од платеничката револуција на СДСМ и СОРОС молчи, исто како и народниот правобранител.

5

Истите тие молчеа кога протестантите на СДСМ пред Владата извадија мртовечки ковчег и погребна поворка на кој стоеше слика од Груевски.

6

-Патриотите се ѓубре од кој треба да се солободиме, напишта сдсмовското перо Тричковски. Од СДСМ нема никаква осуда што значи дека тие го одобруваат ваквиот начин на комуникација и ширење на говор на омраза.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top