четврток, 21 јуни 2018 | Вести денес: 0 ново

Нашето боли најмногу: На Македонците им недостига нивната музика

Македонската музика, за чие емитување по телевзиите и радијата веќе три месеци постои забрана, најмногу им недостасува на јавноста. Имено, од 2.991 испитаник на анкетата на „Република“, дури 1.871 одговориле дека македонската е музиката која им недостига.

По примерот на македонското Здружение за заштита на авторски и музички права, во македонскиот етер беа забранети и музиките од сите балкански народи.

„Република“ праша Која музика најмногу ви недостасува по забраната на ЗАМП?, ова се резултатите:

Која музика најмногу ви недостасува по забраната на ЗАМП?

  • Македонската (63%, 1.876 Гласови)
  • Српската (25%, 755 Гласови)
  • Црногорската (5%, 136 Гласови)
  • Хрватската (4%, 130 Гласови)
  • Босанската (3%, 94 Гласови)

Вкупно гласале: 2.991

Loading ... Loading ...

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top