недела, 17 јуни 2018 | Вести денес: 112 ново

За што служат копчињата од F1 до F12 на тастатурата

Копчињата на врвот на вашата тастатура од F1 до F12 не постојат за да ја собираат прашината на вашата тастатура. Тоа се “кратенки” на различни функции кои можат да ви бидат многу корисни за вас.

F1       Отвора “прозорец за помош” за речиси секоја програма.
F2      Ви овозможува да го смените името на секоја датотека или папка.
F3      Отвара претражувач за апликацијата која е отворена во тој момент.
F4      Alt+F4 го затвара активниот прозор.
F5      Ви помага да ја освежете или поново вчитате страницата или документот.
F6      Го поместува курсорот до полето за адреса на повеќето интернет пребарувачи.
F7      Оваа функција се користи за проверката на правописот и граматиката во Word.
F8      Копче за пристап во “boot menu” за Windows кога ќе го вклучувате компјутерот.
F9      Освежува документ во Word, или да праќате и примате e-mail во Microsoft Outlook.
F10     Активира “menu bar” на отворена апликација или Shift+F10 е исто што и десен клик.
F11     Влегува/Излегува од “fullscreen mode” во интернет пребарувачите.
F12    Отвара “save as dialog box” во Microsoft Word.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top