недела, 20 мај 2018 | Вести денес: 84 ново

Најскапото сирење во светот доаѓа од Србија и се прави од магарешко млеко (Видео)

Кравјото, овчото и козјото сирење се добро познати и употребувани во исхраната, но дали сте знаеле дека постои сирење што се прави од магарешко млеко?

Во специјалниот природен резерват Засавица во Србија се произведува најскапото сирење во светот што се прави од магарешко млеко, а го прави Слободан Симиќ кој го произведува од млекото од неговите магариња.

img-304621

Со оглед на тоа што тој е единствениот со рецептот и тоа што магариците произведуваат многу малку млеко, не треба да зачудува фактот дека ова е најскапото сирење во светот, чијашто цена изнесува околу 1.000 евра за килограм.
Дознајте како овој човек ја добил идејата за правење магарешко сирење, како го прави и зошто е најскапото сирење во светот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top