четврток, 21 јуни 2018 | Вести денес: 0 ново

Зошто Европејците работат помалку од Американците

american_workers

Европејците просечно работат 19 отсто часа помалку во годината од Американците, покажува студија изработена од тројца економисти од САД, Канада и Германија.

Повеќето платени денови годишен одмор во Европа се третина од половина на разликата, покажува студијата. Меѓутоа, фактор кој исто така влијае на таа разлика е невработеноста воЕвропа.

Струдијата проиучува податоци од 18 европски земји и САД на основа на три истражувања кои ги сповеле три инситуци во пероод од 1983 до 2011.

Во самата Европа бројот на работни часови се разликува од земја до земја, па постојат региони во кои Европејците работат колку и Американците.

Швајцарците,исто така, се најслични со Американците и работат само 4 птсто помалкучасови, а Италијанците се најоддалечени со 29 отсто работини часови помалку во однос на американските работници.

По Итлија следна е Франција со 26 отсто помалку работни часови, потоа Белгија со 25 отсто, Полска со 24 отсто и Германија со 22 отсто.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top