среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 51 ново

Нов земјотрес го стресе Балканот

Во местото Масловаре во Општина Котор Варош во Република Српска денеска е забележан земјотрес со јачина од 2,9 степени по Рихтеровата скала.

Интензитетот на земјотресот кој се случи во 17.33 часот вил во епицентралната зона од 4 степени според Меркалиевата скала, соопшти Сеизмолошката служба на Републичкиот хидрометеролошки завод.

Земјотресот од овој интензитето не може да предизвика штета на објектите, а жителите можат да го почувствуваат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top