среда, 26 септември 2018 | Вести денес: 51 ново

Епицентарот на 5 км од Сопиште – повторно земјотрес во Скопје

Земјотрес со интензитет од 2,7 степени е регистриран во околината на Скопје, на 5 км од Сопиште, во 12.57.

Според Европскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил на длабочина од 5 километри.

Последниот месец во Македонија имаше серија земјотреси, од кои најсилниот беше регистриран во Скопје со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала.

 

zemjo

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top