петок, 25 мај 2018 | Вести денес: 73 ново

Поддршка во градинките за децата кои минуваат низ промена на полот

Одделението за едукација во Нов Јужен Влес во Австралија во градинките воведува програма која ќе им помогне на трансродните деца да поминат низ промена на полот. Одделението развило програма за поддршка на децата, а таа треба да се воведе во градинките уште следната година.

Психолозите и трансродните заговорници не ја поддржуваат одлуката, затоа што сметаат дека децата на таа возраст се премали за да минуваат низ толку драматична промена.

-Мислам дека возраста од 4 години е многу мала за какви било политики на поддршка, вели Кетрин Мекгрегор.

transrodni-deca-1

-Моето искуство покажува дека децата со силен трансроден идентитет го разбираат чинот на промена. Секако, тогаш би биле зголемени мерките на претпазливост со децата во Одделението и на лекарите, затп на таа возраст треба да донесат неповратна одлука.

Психологот Роус Кантали смета дека четиригодишно дете е премногу мало за да го промени полот, но од Одделението велат дека тоа е дел од иницијативата Посигурни школи, која им помага на трансродните деца. Тие додаваат дека постојат многу трансродни деца, од кои најголемиот број се четиригодишници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top