четврток, 21 јуни 2018 | Вести денес: 0 ново

Кои игри го забавуваат детскиот развој (ВИДЕО)

Дали и образовниот систем се менува паралелно како што се менува општествениот систем и формите на семејното воспитување? Едно е сигурно, децата се деца, тие самите по себе не се менуваат, само се моделираат според некои нови, модерни и не секогаш правилни форми. 

Погледнете го ова едукативно предавање во рамките на Уницеф од страна на доктор Ранко Рајовиќ, кој својата кариера ја посветува на изнаоѓање на оптималниот начин на воспитување и одгледување на децата.

Овој пат тој зборува за игрите кои го успоруваат или уништуваат детскиот ментален и конгитивен развој.

Погледнете со трпение, можеби, на крајот од предавањето и вие ќе се согласите со докторот основач на МЕНСА  дека интелегенцијата кај детето не е наследна, туку наследнен е само менталниот капацитет на детето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top