петок, 20 април 2018 | Вести денес: 93 ново

Што се крие зад напливот на спорносексуалци?

Кога пред две години во речник влезе терминот спорносексуалец, кој означува маж кој ги пумпа мускулите за да изгледа како порно и спортска ѕвезда, многумина мислеа дека е феномен кој нема да заживее. И се излажаа, бројот на спорносекусалци во светот расте, а нивниот подем има веска со финансиската криза која на мажите им паѓа многу потешко отколку на жените. Таа ги погдува на тој начин што им е многу потешко од порано да дојдат до статусен симбол, како автомобил или скапа работа. Затоа, се ослонуваат на мускулите и објавување селфија од затегнати навежбани тела, со што сакаат да пренесат порака дека се моќни.

spornoseksualec

Особено се подложни на ова родените по 1980 г., кои значитено потешко од претходните генерации можат да остварат престижна кариера и да купат недвижности. Во таква завидна ситуација не им останува ништо друго освен воздихките да ги заработат на мускули.

DG-Shower-Gang-Bang

Особено е интересен фактот дека низ изторијата мажите се дефинирале себеси на основа на умот, а сите останати, од жените до слугите, на основа на телото. Сега првпат почнуваат да се посматраат и себе како објект.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top